Великоновосілківська районна рада

24 жовтня - Світовий день боротьби з поліомієлітом

Переглядів: 127

 

Щороку 24 жовтня відзначають Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (World Polio Day). Цей день заснований за ініціативи міжнародної організації Rotary International, щоб привернути увагу світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт, який можна попередити за допомогою вакцинації.

Поліомієліт знайомий  лікарям дуже давно, але описаний лише 70 років тому.  У поширенні поліомієліту ретроспективно виділяють декілька періодів. До середини  ХІХ ст.  це захворювання зустрічалось переважно у вигляді спорадичних (поодиноких) випадків у країнах Європи і Америки. Наприкінці ХІХ і на початку ХХ ст. виникають епідемії в різних країнах Європи, Америки, Північної Африки, які уражають тисячі і десятки тисяч людей. При цьому близько 10% хворих вмирало і близько 40% ставали інвалідами.

У середині ХХ ст. поліомієліт набуває епідемічного поширення майже у всіх країнах, стає однією з найактуальніших проблем охорони здоров’я у світі.

Після впровадження вакцинопрофілактики (1955 – 1965 рр.) поширення поліомієліту і захворюваність почали спадати і він став інфекцією, яку можна контролювати.

Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання вірусного походження, яке уражує центральну нервову систему, викликаючи паралічі та закінчується у важких випадках смертю.Збудник поліомієліту (поліовірус) стійкий у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 діб, у випорожненнях — до 6 міс), добре переносить замороження, висушення. Не руйнується травним соком та антибіотиками. Поліовіруси гинуть під дією температури 60-70°С протягом 30 хвилин, а при 90-100° – одразу, чутливі до дії хлорвмісних засобів. 

Захворюваність поліомієлітом переважає у літньо-осінні місяці. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років. Більшість захворювань пов'язано з вірусом типу I. Перенесене захворювання залишає після себе стійкий, типоспецифічний імунітет. 

Джерелом інфекції є хворі або вірусоносії.

Передача захворювання може здійснюватися контактним, повітряно-краплинним та фекально-оральним шляхами. Виділення вірусу відбувається через слиз носоглотки або з кишківника з фекаліями, і розпочинається вже в інкубаційний період, який триває, в середньому, 5−12 днів.

Проявляється хвороба по-різному.

Абортивна форма проходить із загальними неспецифічними симптомами (катаральні явища, шлунково-кишкові розлади, загальна слабкість, підвищення температури тіла тощо); ці випадки найнебезпечніші вепідеміологічному відношенні.

Менінгеальна форма виявляється у вигляді серозного менінгіту

Паралітичні  форми поліомієліту —  після загальоінфекційних симптомів з'являються паралічі м'язових груп рук, ніг, обличчя.  Особливо небезпечний параліч діафрагми, що призводить до важкого порушення дихання та смерті.

Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою імунізації.

Коли рівень охоплення щепленнями досягає 95%, циркуляція вірусу в популяції припиняється.

На жаль, протягом 2016-2018 років рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту дітей до 1 року у Великоновосілківському  районі становив лише 29,1-53,8%.

Щеплення проти поліомієліту входять до Календаря профілактичних щеплень:
- вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 2, 4 і 6 місяців, перші 2 щеплення - з використанням інактивованої вакцини проти поліомієліту (ІПВ); третє щеплення та ревакцинація (дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років) проводиться з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).

Щеплення, які проводяться згідно Календаря, в тому числі і проти поліомієліту, безкоштовні.

       Шановні батьки! Захистимо  наших дітей і дамо їм шанс бути здоровими!

Пам'ятайте! Захистом від поліомієліту може бути лише вчасна вакцинація.

 

            Мар’їнська міськрайонна філія ДУ «ДОЛЦ МОЗ України» « повернутися до списку новин