Великоновосілківська районна рада

Акція «Збережемо історію району Разом!» в дії!

Переглядів: 233

  1. Стисла історична довідка

Великоновосілківський район — адміністративно-територіальна одиниця Донецької області з центром у смт Велика Новосілка. Населення району становить 37 144 осіб. Утворено район 7 березня 1923 року. Розташований у південно-західній частині області в басейні річки Вовча і її притоки Мокрі Яли. Протяжність із півдня на північ на 101 км та з заходу на схід на 65,5 км. Площа району — 1,9 тис. км², в тому числі сільхосугіддя 172240 га.

Дзеркало водоймищ займає 2,5 тис. га, лісні насадження розташовані на 6 тис. га. Найбільша точка висоти над рівнем моря 240 м. Клімат помірно континентальний, посушливий з переваженням східного та північного вітрів. Поверхня району представляє собою хвилясту рівнину по якій протікають степні річки Вовча, Мокрі Яли, Сухі Яли, Кашлагач, Шайтанка, Ворона та Кобильна загальною протяжністю 338 км. Межує на півночі з Покровським районом Донецької області, на північному заході — з Дніпропетровською областю, на південному заході — із Запорізькою областю, на сході — з Мар'їнським районом Донецької області, на південному сході — з Волноваським районом Донецької області.

Відмінною особливістю життя району є те, що формувався переважно як аграрний. Ще однією особливістю історії району є те, що чисельність населення греків займає друге місце після українців. 1989 року було створено районне товариство греків. Його першим головою став М.О. Хорош. Завдяки діяльності товариства розширилися й укріпилися зв’язки району з Грецією. 1995 року район відвідала представник делегації Республіка Греція.

Нинішнє смт Велика Новосілка засноване у 1779 році греками-переселенцями з Криму.

10 жовтня 1959 року район укрупнено шляхом об'єднання зі Старомлинівським районом. Першими та найстарішими населеними пунктами на території району стали села Андріївка та Олексіївка, які були засновані в 1660 році запорожцями. У XVIII—XIX століттях виникла більшість крупних селищ та сіл району: Комар, Костянтинопіль, Багатир, Улакли, Великий Янісоль (Велика Новосілка).

Біля села Нескучне на лівому березі річки Мокри Яли є зелена роща – це Нескучненський державний ландшафтний заповідник.

Одним з пам'ятників історії національного значення на Донеччині є меморіальний музей-садиба В.І. Немировича-Данченка та М.О. Корфа в селі Нескучне.

Меморіальний музей-садиба ім. В. І. Немировича-Данченка заснований у 1992 році рішення Донецької обласної ради народних депутатів, як відділ Донецького обласного краєзнавчого музею. Садиба заснована в 50-х роках XIX століття та пов'язана з життям і діяльністю видатного педагога й просвітника, земського діяча барона М. О. Корфа (до 1883 р.) та його зятя Володимира Івановича Немировича-Данченка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року садиба внесена в Державний реєстр нерухомих пам'ятників України як пам’ятник національного значення.

Рішенням Донецького обласного краєзнавчого музею від 8 липня 2016 року назву було змінено на меморіальний музей-садиба В.І. Немировича-Данченка та М.О. Корфа

Ще однією значущою пам'яткою архітектури в районі є Церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка розташована в селі Андріївка Великоновосілківського району.

Була збудована у 1795 році. Будівля церкви розташована на узвишші села, навкруги у радіусі 100 метрів територія вільна від забудови.

На вигляд церква — однобанна дерев'яна будівля розміром 10*30 м з допоміжними спорудами. Внутрішнє оздоблення церкви — фрески по штукатурці, різний іконостас, декоративна люстра, розпис.

Адміністративно-територіально район поділяється на 1 селищну раду та 16 сільських рад, які об'єднують 67 населених пунктів та підпорядковані Великоновосілківській районній раді. Адміністративний центр — селище міського типу Велика Новосілка.« повернутися до списку новин