Великоновосілківська районна рада
Великоновосілківський район, Донецька область

Що чекає на пацієнтів, медичні установи і лікарів у зв'язку з реформуванням спеціалізованої медичної допомоги

Переглядів: 91

З 1 квітня 2020 року суттєві зміни чекають на заклади охорони здоров'я "вторинки" та "третинки", тобто на ті, які надають спеціалізовану (міські, районні лікарні) і високоспеціалізовану (обласні лікарні і центри) медичну допомогу.

Українці отримають безоплатний гарантований пакет медпослуг за Програмою медичних гарантій (ПМГ), яка включає:

— первинну допомогу;

— екстрену;

— амбулаторно-поліклінічну — послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар;

— стаціонарну;

— паліативну медичну допомогу — обслуговування невиліковних хвороб (знеболення, допомога родинам пацієнтів, підтримка життєдіяльності, догляд за пацієнтом), у тому числі мобільні паліативні служби;

— медичну реабілітацію;

— медичну допомогу у зв'язку з пологами;

— реімбурсацію лікарських засобів (програма "Доступні ліки").

Пацієнти мають знати, що входить до програми медичних гарантій, яка складається з 26 пакетів, а що — ні, аби помилково не очікувати від реформи зайвого і не пропустити належного.

Реформа змінює принцип фінансування медичних послуг. Джерел фінансування лікарні тепер є кілька, в тому числі за послуги, — від НСЗУ або з місцевих бюджетів у межах програм на охорону здоров'я. За рахунок коштів місцевих бюджетів оплачуються комунальні послуги, придбання обладнання, ремонти та реконструкції приміщень. Для того, щоб зайти в реформу, лікарня повинна відповідати таким критеріям — автономізація, комп'ютеризація і вибір медичної інформаційної системи (МІС), специфікації до контракту.

Оплата за надану послугу або пролікований випадок іде на підставі електронних даних, які лікарня подає до центральної бази даних. Якщо можливості передавати ці дані нема, то, відповідно, нема й можливості зробити оплату, а отже, законтрактувати такий заклад.

У кожного закладу є власник. Якщо він не підготував закладу до контрактування з НСЗУ, то буде змушений утримувати його сам. Тому що з держбюджету додаткових коштів на це він не отримає. Іншого варіанта немає. Закрити такі заклади не можуть, це заборонено Конституцією.

На програму медичних гарантій-2020 у бюджеті закладено 72 мільярди гривень. Це, вочевидь, небагато, враховуючи те, що в Законі "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" сказано, що саме на Програму медгарантій має виділятися не менше 5 % ВВП, і ці витрати є захищеними статтями бюджету. Оплата послуг спеціалізованої допомоги набагато складніша за первинну ланку і напряму залежить від якості наданих послуг, тож очікувати суттєвих покращення умов і підвищення зарплат автоматично і миттєво точно не варто. Для цього головний лікар закладу має стати хорошим менеджером, який може ефективно управляти закладом, мінімізувати зайві витрати і створити такі умови, щоб пацієнт до цієї лікарні прийшов.

Але в нас головних лікарів цього досі ніхто не навчав.

 

« повернутися до списку новин