Великоновосілківська районна рада
Великоновосілківський район, Донецька область

Масляний тиждень: традиції і що не можна робити

Переглядів: 67

Хоча це свято поєднує в собі язичницькі та християнські обряди, воно передує головному православному святу – Великодню. Так, після Масниці починається Великий піст, а потім Великдень, на який прийнято пекти паски.

Масляний тиждень ділиться на два періоди. Вузька Масниця проходить з понеділка по середу, а Широка масниця з четверга по неділю. У перші три дні можна виконувати господарські роботи, а з четверга починається головне святкування, всі роботи припиняються.

Кожен день Масляної має свою назву, власні прикмети і традиції. Розглянемо, що можна, а що не можна робити в ці дати.

«Зустріч» – понеділок

З старого одягу, соломи та інших матеріалів люди готували опудало Масляної і насаджували на палю. Його возили на санях по вулицях.

«Загравання» – вівторок

За народними прикметами, в цей день потрібно закликати Масляну. Господині печуть млинці і вимовляють: «У нас вже гори снігові готові і млинці печені – просимо приходити».

«Скоромна середа» (ласунка, полес)

У цей день за традиціями зять приходить до тещі на млинці. Вона повинна показати йому свою прихильність і спекти смачні страви.

«Розгул» – четвер

З цього дня починається Широка масниця. Це також один з головних дитячих свят, присвячених розвагам і гулянням. Так, діти вбиралися, ходили по дворах, співали пісні і отримували ласощі. Увечері влаштовували гулянки.

«Тещині вечірки» – п’ятниця

У цей день зяті запрошували рідню на млинці. Їх готувала невістка, обов’язково власними руками. Інакше, за прикметами, в родині будуть склоки.

«Посиденьки зовиці» – субота

Невістка запрошує рідних до себе в будинок. Також в суботу на Масляну прийнято грати в цікаву гру. Люди будували на полях, ставках та в річках снігове містечко, а потім влаштовували його штурм. Ця забава подобалася як малим, так і дорослим.

Прощена неділя

У цей день проводжають Масляну. Також потрібно попросити один в одного пробачення, звільняючись від гріхів перед Великим постом. За народними прикметами, просячи прощення, люди відпускають разом із зимою накопичені образи, старі злоби і неприязнь, зустрічаючи новий період з чистим серцем і ясною душею.

Заборони на Масляну: що не можна робити:

  • Не можна злитися, сваритися і лихословити.
  • Не можна зустрічати гостей в неприбраному будинку. У перші три дні Масляної варто зайнятися прибиранням.
  • Не варто відмовлятися від гостей.
  • Відмовтеся від переїдання, у всьому повинна бути міра.

« повернутися до списку новин