Великоновосілківська районна рада

Масляна 2019 за днями тижня: як називаються і що означають.

Переглядів: 278

   Масляна 2019 за днями тижня має свої назви, правила і традиції. За ними легко можна визначити, чому присвятити кожен масляний день

   Майже всі звичаї, яких дотримуються, коли відзначається Масляна за днями тижня, виникли ще задовго до прийняття Київською Руссю християнства. Назви, яких дотримується Масляна за днями тижня, переважно мають язичницьке або побутове, простонародне коріння.

   До кожного етапу святкування, яких дотримується Масляна за днями тижня, необхідно готуватися відповідно з їх назвою. Нагадаємо, що в 2019 році Масляна за днями тижня починається 4 березня (понеділок) і закінчується 10 березня (неділя).

   День перший — Зустріч (понеділок)

   Масляна за днями тижня традиційно починалася з понеділка, коли розпочинали приготування млинців (перший заведено віддавати малозабезпеченим). У цей день ходили один до одного в гості, особливо важливо було навідатися до сватів. На святковий стіл зазвичай ставили млинці, різноманітні пироги і оладки, рибу. Господині в Зустріч тільки розпочинали свято, тому столи були більш скупі на страви.

   День другий — Загравання (вівторок)

   У другий день Масляна за днями тижня не передбачала гучних гулянь. Усі дії зводилися до сватання наречених. Женихи приходили на вечерю, на якій їх пригощали млинцями та коржиками. Вважалося, що саме Масляна за днями тижня сприяє укладенню найміцніших союзів.

   День третій — Лакомка (середа)

   Сьогодні Масляна за днями тижня рідко дотримується, але традиція навідуватися по середах до тещі на млинці актуальна. Саме в Лакомку зять відвідував матір дружини, щоб спробувати її частування. Стіл намагалися накрити якомога багатшими, показати у такий спосіб своє ставлення до зятя.

   День четвертий — Розгул (четвер)

   Масляна за днями тижня в цей день набувала піку свого святкування. За старих часів гуляння в Розгул були настільки масштабними, що в цей день найчастіше скасовували всю роботу. Починалися масштабні веселощі з піснями і танцями. Усюди розводили багаття, через які необхідно було перестрибнути, очищаючи так свою душу. Святковий стіл робили більш різноманітним, і пригощали не лише знайомих і рідню, а й випадкових перехожих.

   День п’ятий — Тещині вечірки (п’ятниця)

   Коли були з’їдені млинці в тещі, призначали візит у відповідь. Теща навідувалася в п’ятницю вже в гості до зятя, де і відбувались основні урочистості. Чим багатше стіл він організовував, тим зять більше виявляв повагу до матері своєї дружини.

   День шостий — Посиденьки зовиці (субота)

   Масляна за днями тижня в цей день вважалася найбільш скромною. Веселощі затихали, а люди перебували або вдома, або в гостях. У суботу невістка запрошувала в будинок чоловіка своїх зовиць. Свято слугувало приводом зайвий раз попліткувати і поворожити на долю. У деяких сім’ях розпочинали спалювання опудала Масляної, прощаючись зі святом і готуючись до Великого посту. Вважалося, що в суботу необхідно піти до церкви для очищення душі і підготовки до Великодня.

   День сьомий — Проводи, або Прощена неділя

   У цей день Масляна за днями тижня завершувалась. Люди наряджали вози з кіньми і масово йшли на головну площу за масляним опудалом, де його і спалювали. А їжа, що залишилася після свята, або спалювалась з опудалом, або викидалась. Також у цей день було заведено просити у всіх пробачення, очищаючись від гріхів. Після обіду свято закруглялось, а люди готувалися до церковної служби.

 « повернутися до списку новин